Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie mýdla ve zkratce

O tom kdy mýdlo vzniklo se nemohou historici shodnout. Zatímco nejrůznější pasty využívané při praní prádla byly ve starověku zcela běžné, o pastách určených k očistě těla nás dobové údaje neinformují.

První zmínky o návodu na jeho výrobu pocházejí z roku 2200 př.n.l. z Babylonie, ovšem tehdy sloužilo jak se badatelé domnívají k léčení ran.

Obyvatelé starověké Palestiny,Féničané  a Řekové používali takováto mýdla k čištění vlny. V Římě směs kozího loje a dřevěného popela sloužila jako pomáda na vlasy kterou si muži potírali  hlavy.

První zmínky popisující blahodárné účinky mýdla při očistě těla se objevují  až ve 2. stol.n.l. Používání mýdla při osobní hygieně se tak začalo postupně rozšiřovat.

Ve velkém se začaly mýdla vyrábět až počátkem 19. století kdy William Colgate založil v New Yorku továrnu na jeho výrobu. Jelikož odbyt byl vynikající brzy přibyly další továrny zabývající se jeho produkcí.

Mýdlo se od svých počátků z dob starověku velmi změnilo, od původní mazlavé pasty nelibé vůně a vzhledu, po dnešní voňavá mýdla nejrůznějších tvarů a barev a stalo se tak neodmyslitelnou součástí osobní hygieny.
Zdroj: http://slunicko.pise.cz/13-par-slov-o-historii-mydla.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář