Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitiligo

 

 

Vitiligo je kožní onemocnění projevující se výpadky pigmentu. Tato kožní choroba není infekční, což znamená že není nakažlivá. Dochází při ní k zániku buněk tvořících pigment. Projevu je se mléčně bílými ložisky na kůži a ve kštici prameny bílých vlasů.

Příčiny vzniku onemocnění: Příčina tohoto onemocnění není jednoznačně objasněna. Vitiligo můžu vzniknout v jakémkoliv věku, nejčastěji v mládí. Příčinou může být dědičná dispozice, poruchy imunity což se projevu tím že imunitní systém vytváří protilátky proti vlastnímu pigmentu. Spolu s vitiligem  se mohou vyskytovat i jiné poruchy jako například : nemoci štítné žlázy, cukrovka či chudokrevnost.

Jaké jsou projevy ? Jak již bylo zmíněno projevy vitiliga jsou výpadky pigmentu. Depigmentace může mít různé barvené odstíny( bílé, rezavé, hnědé). Skvrny se mohou vyskytnout kdekoli na těle, podle čehož se dělí vitiligo na více druhů. U Někoho zasáhne  jen malou část těla u jiného zase velké plochy ovšem i to není pravidlem, pokud se vyskytne vitiligo smíšeného typu všechny jeho formy se různě kombinují.

Jaká je léčba?  Bílá skvrna na kůži nemusí nutně znamenat vitiligo. Tuto diagnózu stanoví s určitostí kožní lékař. Doby kdy bylo vitiligo označováno za čistě kosmetický problém jsou pryč a dnes jde tuto poruchu pigmentace léčit.

zevní léčba – léky , kortikoidy ve formě mastí a krémů

světloléčba – léčba za pomoci ultrafialového záření, která může být doplňována léčebnými koupelemi

Další možností která může pomoci se vitiliga zbavit je autotransplantace  při které se do ložisek vitiliga přenášejí pigmentové buňky z jiných nepostižených částí těla.

Léčba vitiliga je dlouhodobá záležitost , jako při léčení jiných nemocí je důležitý pozitivní přístup protože i psychika hraje při léčení  velkou roli.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář